Izborom kvalitetne stolarije obezbeđujete uštedu toplotne energije i stvarate pozitivan uticaj energetske efikasnosti. Kada birate tip stolarije, kao na primer PVC, aluminijumsku ili drvenu, morate slediti dodatne ugradne elemente.
Bez dodatnih elemenata stolarija neće besprekorno funkcionisati, birajte kvalitetne šarke i sve okove koji stolariju održavaju kompaktnom. U sastavu PVC stolarije možete dodatno montirati pokretne sisteme komarnika i roletni u boji prozora. Upotrebom roletni kao proizvoljnog ali sve češće neophodnog elementa, posebno se utiče na zaštitu od sunca i sprečavanje hlađenja prostorije. Sagledajte unpared formiranu cenu svakog dodatnog dela, pri čemu možete planirati kupovinu i kvalitet roletni.
Zaštitna uloga roletne i nihova cena
Roletne se smatraju dodatnim zaštitnim elementom stolarije, pri čemu je njihova montaža isključivo vezana za spoljašnjost fasada. Montiranjem sa spoljašnje strane objekata, poseban efekat imaju estetski elementi odnosno boja roletni. Prilikom odabira materijala i boja morate slediti roletne cena i dodatne elemente, čija krajnja finansijska isplativost poboljšava termoizolacione sposobnosti objekta.
Način ugradnje samih roletni je zahvaljujući razvoju tehnologija postao usavršen, pri čemu je izbor boja veći a otpornost na spoljašnje uticaje izražena. Cena roletni zavisi od tipa materijala, neophodnih dimenzija stolarije, veličine ugradne kutije i boje elemenata.
Roletnama se postiže dodatna efektivnost zvučne ali i toplotne izolacije, zaštita od nepovoljnih spoljašnjih uticaja i svih vrsta insekata. Zavisno od izbora stolarije i tipa materijala, montaža roletni je sinhronizovana odabiru.
Elementi koji roletne čine kompletnim i funkcionalnim
Svaki deo stolarije koji ulazi u spoljašnji ili unutrašnji sastav objekta, sadrži strukturne delove koji omogućavaju lakoću manipulacije, efektivnu upotrebu i dugotranost. Posebno se ističu materijali od kojih je moguća izrada svih delova roletni. Kutija odnosno takozvano kućište roletni, uglavnom je izrađeno od istoimenih materijala stolarije, pri čemu se izgledom sasvim uklapaju.
Najčvršći deo roletni, upravo su vođice koje odstupaju od ostalih konstruktivnih delova, pri čemu je glavna osnova od aluminijuma. Neophodno je slediti izbor zastora odnosno ispuna koje omogućavaju potpunu zaštitu od spoljašnjih uticaja i komaraca. Na osnovu navedenog, najčešće se primenjuju aluminijumski zastori koji su po konstrukciji čvrste građe, dugotrajni i kvalitetni.
Od načina montaže i ugrađenih elemenata, moguće je podešavanje manuelnog ili elektromotornog tipa. Najjednostavniji tip je manuelno podešavanje, primenljivo u svim objektima, bez dodatnih instalacija koje zahtevaju elektromotori. Elektomotorno pokretanje zahteva stalan izvor napajanja strujom.
Zanimljiva montaža roletni na krovne prozore objekata
Krovni prozori su veoma lep detalj stolarije u istoimenim prostorijama, čime posebnu draž imaju spušteni plafoni i uokvireni pogledi. Radi sprečavanja dodatnog zagrevanja tokom letnjeg perioda i hlađenja tokom zime, ugradite pametan izbor roletni belih boja. Bela boja ne zadržava suvišnu toplotu i za razliku od tamnijih boja nema efekat privlačenja toplotnog zračenja.
Krovni prozori u osnovi imaju ograničenu površinu i poseban ugao montaže različitog izbora roletni, čime su namenski napravljene. Imate mogućnost izbora unutrašnjih i spoljnih roletni, pri čemu međusobna sinergija ima bolje dejstvo od sunčevog zračenja tokom leta.
Povoljnost montaže roletni na krovne prozore, ističe se ekonomičnom cenom koja opravdava količinu upotrebljenog materijala. Roletne od PVC materijala su lakši izbor, održive konstrukcije i dugotrajne funkcionalne namene. Opredelite se za manuelno podešavanje roletni, čime će potkrovni objekti imati pregršt dnevne svetlosti tokom zime.