Svako je makar jednom u životu u ormanu držao bar jednu kožnu jaknu. Bilo to u tinejdžerskom i buntovničkom periodu, ili pak u nekom kasnijem uzrastu, kožne jakne se kao neprolazni trend javljaju još odavno.
Bez obzira na to da li su muške ili ženske, one svakako daju jedan poseban utisak. I ostavljaju taj poseban utisak na druge. Važno ih je, naravno, dobro ukombinovat sa ostatkom garderobe, a u ovim nestabilnim prolećnim danima su i više nego dobro došle.
Eko koža i druge veštačke varijante ne mogu da paridaju jaknama od prave kože
Borci za prava životinja i upotrebui kože i krzna bi se sigurno usprotivili tome, ali činjenica je da postoji velika razlika između veštačke i prave kože kada je odeća i obuća u pitanju. Te razlike se odražavaju i u izgledu, i udobnosti i kvalitetu – prava kožna jakna je gotovo večna, naravno, ako se pravilno održava i čuva. Ukoliko ste pak pristalice veštačkih materijala, budite spremni da napravite i neke ustupke u pogledu kvaliteta.
Kako se održava kožna jakna
Iako se odgovor čini jednostavnim tako što ćete svoju voljenu kožnu jaknu odneti na hemijsko čišćenje, ne može se reći da bismo bili oduševljeni kad bismo je svaki čas tamo odnosili i ostajali bez nje na dan-dva. U eri uradi sam projekata, ipak se najčešće odlučujemo da o njoj brinemo sami, a da je na hemijsko čišćenje odnosimo pred početak ili na kraju sezone nošenja. Dakle, dve opcije postoje – hemijsko čišćenje i kućna varijanta. Evo nekih saveta kada se odlučite da se kožna jakna neguje kod kuće, što se uvek preporučuje.
Saveti za održavanje kožne jakne u kućnim uslovima
Šta nam najviše smeta kada je u pitanju kožna jakna? Naravno, fleke, ali i neki neprijatni mirisi koji se u nju uvuku. Fleke od kišnih kapi, koje su često pomešane sa prašinom, predstavljaju pravu noćnu moru, ali i sto tako i tragovi prljavštine na rubovima, koji se naročito primećuju kada je kožna jakna svetlije boje. Srećom, takve stvari se rešavaju upotrebom nekih običnih preparata koji su dostupni u svakoj prodavnici a neretko ih več i imamo u kući. Tako je preporuka da se fleke od kiše uklanjaju pomoću vode i sapunice od glicerinskog sapuna. Važno je da krpa, kada se nekoliko puta umoči u tu mešavinu, bude dobro isceđena pre nego što se počne brisanje jakne. Za uklanjanje neprijatnih mirisa dolazano deluje limunov sok, koji se preporučuje kad god želite da se njega otarasite šta god je u pitanju. To važi i za kožne jakne – pamučna krpa se umoči u limunov sok, i njome se prebriše jakna, a zatim se ona obriše suvom krpom. Za uklanjanje neprijatnih mirisa važno je da se jakna redovno luftira na svežem vazduhu, kao i da se drži na propisnom ofingeru koji neće uticati na to da kožna jakna izgubi oblik. Koža je delikatan materijal, ali ako se redovno, kvalitetni i pravilno održava, ona može dugo biti deo vašeg ormana. Kombinacija dubinskog pranja u perionici i svakodnevna nega onda kada se jakna koristi pravi su put za dug život vaše kožne jakne.