Šta predstavlja i zašto je važan test opterećenja/ergometrija?

Ispitivanje zdravlja srca, funkcija krvnih sudova i stanja pritiska može se realizovati na različite načine, uz proverene i delotvorne kardiološke metode. U tom domenu, veoma je bitan test opterećenja/ergometrija, koji pripada grupi dijagnostičkih tehnika na osnovu kojih se utvrđuje uticaj fizičkih aktivnosti na rad srca i zdravlje kardiovaskularnog sistema. 

Postoji više tehnika putem kojih se može realizovati test opterećenja – ergometrija, a svaka se zasniva na korišćenju bicikla i praćenju parametara dok pacijent fizički aktivira čitavo telo. Na ovaj način mogu se ispratiti nivo krvnog pritiska, postojanje aritmije i rad srca, suženja krvnih sudova i mnogo drugih bitnih faktora zdravlja.

Opterećenje srca koje se prati direktno na pregledu

Kao neinvazivna metoda uspostavljanja dijagnoze stanja srca, test opterećenja/ergometrija traje 30 minuta i predstavlja detaljan pregled koji se realizuje upotrebom ergometrijskog ili standardnog bicikla. Dok se pacijent kreće uz bicikl ili traku, utvrđuje se nivo fizičke opterećenosti srca, uz promenu određenih parametara – brzine, nagiba, pritiska i drugih faktora na osnovu kojih se može pratiti ritam kardiovaskularnog sistema. 

Direktno dok se pacijent kreće po traci ili vrši okretanje pedala prati se pravilnost srčanog ritma, postojanje suženja u krvnim sudovima, kao i nivo pritiska. Krvni pritisak meri se pre nego što se izvrši test opterećenja/ergometrija, a zatim i nakon fizičke aktivnosti.

Razlozi iz kojih je bitno proveriti opterećenost srca na testu

Tokom realizacije pokreta, test opterećenja/ergometrija prati raznolike parametre u kardiovaskularnom sistemu pacijenta. Na taj način, obuhvaćene su električne aktivnosti srca – EKG parametri, zatim nivo krvnog pritiska, broj otkucaja srca u jednom minutu, kao i postojanje određenih tegoba. Uglavnom se tegobe odnose na dinamiku rada srca, pojavu preskakanja, gušenja, bola u grudima i zamaranja, nesvestice i vrtoglavice. 

Bitno je da se uz test opterećenja/ergometriju mogu otkriti brojni zdravstveni problemi, kao što je slabost srčanog mišića, aritmija, ishemijska bolest, nedelotvornost prethodno propisane terapije, potreba za režimima ishrane i drugo. Sve navedeno, načini su da se blagovremeno otkriju problemi sa radom srca i sistemom krvotoka.

Priprema za merenje opterećenosti srca uz bicikl ili traku

Pre nego što se izvrši test opterećenja/ergometrija, potrebno je da pacijenti budu pripremljeni u pogledu terapije, odmora i dovoljno sati sna. Kada su u pitanju lekovi, u večeri pre i na sam dan testiranja preskaču se lekovi koji utiču na usporavanje rada srca. Na dan realizacije testa opterećenja bitno je da se preskoče koronarni diletatori, kaoi antiaritmici, dok se obavezno uzima terapija koja utiče na visok krvni pritisak. 

Savetuje se i prethodno urađen ultrazvuk srca, kao i merenje kalijuma u laboratorijskim analizama. Zabranjeno je pušenje pre korišćenja bicikla, konzumacija kafe, zelenog i crnog čaja i drugih napitaka koji imaju sastojak kofein, a preporučuju se isključivo lagani obroci nekoliko sati pre testa. Žene ne bi trebalo da rade test u ciklusu i predlaže se uvek udobna i lagana odeća. 

Test opterećenja/ergometrija predstavlja proverenu i pouzdanu metodu pomoću koje se dijagnostifikuju problemi sa radom srca i sistemom krvotoka, za svega 30 minuta. Pacijentima se savetuje testiranje već sa prvim tegobama, a preporuka je zakazati termin i preventivno, kako bi se uverili u snagu srčanog mišića, čistoću krvotoka i pravilan rad kardiovaskularnog sistema.