Efekat alkohola na naš organizam

alkohol

Alkohol, psihoaktivna supstanca koja se široko konzumira, vekovima je deo ljudske kulture. Dok mnogi mogu da uživaju u umerenoj i odgovornoj konzumaciji alkohola bez značajne štete, prekomerna ili hronična upotreba može da dovede do širokog spektra štetnih efekata na zdravlje. 

Iako umerena konzumacija alkohola može da ima neke potencijalne zdravstvene koristi, ključno je biti svestan potencijalnih neželjenih efekata i rizika povezanih sa prekomernom ili hroničnom upotrebom alkohola. Odgovorno konzumiranje i potraga pomoći za probleme u vezi sa alkoholom su suštinski koraci u minimiziranju negativnog uticaja alkohola na fizičko i mentalno zdravlje. Ako se Vi ili neko koga poznajete borite sa zavisnošću od alkohola, važno je da potražite stručnu pomoć i podršku kako biste postigli i održali trezvenost.

Neposredni efekti

Poremećaj rasuđivanja i koordinacije jedan od najprepoznatljivijih efekata alkohola. To može da dovede do lošeg donošenja odluka, nezgoda i povećanog rizika od povreda, kao što su padovi i saobraćajne nesreće. Alkohol utiče na centralni nervni sistem, što dovodi do nejasnog govora i poteškoća u artikulaciji. Ovo stanje može da ometa komunikaciju i dovode do nesporazuma. Visoka konzumacija alkohola može da iritira sluznicu želuca, što kao posledicu daje mučninu i povraćanje. Ovo se često naziva trovanjem alkoholom i može biti opasno po život.

Kratkoročni zdravstveni efekti

Nakon noći obilnog konzumiranja alkohola, mnogi ljudi doživljavaju mamurluk. Simptomi uključuju glavobolju, dehidraciju, umor i mučninu. Mamurluk ima tendenciju ka narušavanju produktivnost i kvaliteta života. Alkohol narušava kognitivne i motoričke funkcije, čineći pojedince sklonijim nezgodama. Ovo uključuje nezgode kod kuće, na poslu ili tokom rada sa teškim mašinama.

Alkohol u inicijalnoj fazi opijanja može da umanji inhibicionu komponentu centralnog nervnog sistema i poveća agresivne tendencije. Takvo stanje uključuje osobu u sukobe, nasilje i rizično seksualno ponašanja. Prekomerna konzumacija alkohola može da dovede do propusta u pamćenju. Pojedinci se možda ne sećaju događaja koji su se desili dok su bili u alkoholisanom stanju, što može da ima ozbiljne posledice.

Dugoročni zdravstveni efekti

Hronična upotreba alkohola može da uzrokuje bolesti jetre kao što su masna jetra, alkoholni hepatitis i alkoholna ciroza. Ova stanja su potencijalno opasna po život i mogu da zahtevaju transplantaciju jetre. Dugotrajna konzumacija alkohola može da doprinese visokom krvnom pritisku, nepravilnim otkucajima srca i povećanom riziku od srčanih bolesti i moždanog udara.

Alkohol je depresor nervnog sistema koji može da doprinese problemima mentalnog zdravlja kao što su depresija i anksioznost. Takođe može da pogorša postojeće mentalno zdravlje. Produžena i teška upotreba alkohola može da se manifestuje kao štetna upotrebe alkohola, hronične bolesti koju karakteriše nemogućnost kontrole unosa alkohola, preokupacija opijanjem i apstinencijalnim sindromom u periodima nedostupnosti alkohola.

Alkohol ima iritativni efekat na digestivni trakt, što dovodi do gastritisa, čireva i povećanog rizika od karcinoma gastrointestinalnog trakta. Hronična konzumacija alkohola slabi imuni sistem, čineći telo podložnijim infekcijama i bolestima.

Društvene i ekonomske posledice

Prekomerna konzumacija alkohola može da ima značajne društvene i ekonomske posledice. To može da zaoštri međuljudske odnose, da dovede do gubitka posla ili neuspešnog rada, i da rezultira pravnim problemima, uključujući optužbe za vožnju pod uticajem alkohola.

Poremećaji fetalnog alkoholnog spektra 

Konzumiranje alkohola tokom trudnoće može da uzrokuje niz urođenih mana i razvojnih poremećaja kod nerođenog deteta, zajednički poznatih kao fetalni alkoholni sindrom. Ovo može da dovede do doživotnih invaliditeta i kognitivnih oštećenja.