Kada i zašto se radi D dimer?

Laboratorijskim analizama se mogu ispitati brojni parametri, a jedno od njih je i čak postojanje tromba u organizmu. To ne znači da automatski on i postoji u tom trenutku, ali je svakako upozorenje koje se ne sme ignorisati.

Šta je to D-dimer? Koliko je analiza komplikovana i skupa? Šta ako parametri izlaze izvan okvira analize?

Tokom pandemije Covid-19 svi smo saznali da se iz krvi mere parametri koji se odnose na trombozu. Lekar može da preporuči da se uradi ova analiza, ali je poželjno i da se radi u zrelom dobu kao preventiva i rano otkrivanje kardio-vaskularnih problema.

Naše telo prirodno stvara trombove tokom čitavog života

Tromb je krvni ugrušak koji se po potrebi formira u krvnim sudovima, ali ako ga telo ne razgradi na vreme on može da izazove ozbiljne probleme i odumiranje udova, ali i moždane i srčane probleme i zastoj.

Naše telo ima sposobnost da samo sebe izleči u većini situacija. Plitke posekotine se zatvaraju same od sebe, ali se iza toga krije složen mehanizam u kojem krv igra glavnu ulogu.

U sastavu krvi se nalaze krvne pločice – trombociti, nastali iz koštane srži, i nalaze se u našem organizmu sa određenim razlogom. 

Kada telo detektuje problem trombociti se aktiviraju na tom delu i gomilaju se praveći tromb koji zatvara povređeni krvni sud. Donose i faktore rasta za njegovo zaceljivanje pa se telo regeneriše, a ne dolazi do velikog krvarenja.

Trombociti inače traju u krvi između 7 i 10 dana pa se i krvni ugrušak prirodno razgradi i krv nastavi da normalno cirkuliše. Upravo u ovom procesu nastaju parametri kojima se detektuje D-dimer.

Šta je D dimer i kada nastaje?

U trenucima kada dolazi do razgradnje tromba u krvi se detektuje protein koji je znak da dolazi do razlaganja fibrina koji ulazi u sastav tromba. To je D dimer parametar.

Vrednosti su inače niske i neće se bitnije menjati kada imamo sitne povrede i zdrav krvotok, ali kada su vrednosti niske ili visoke, telo daje jasne znake da postoji poremećaj koagulacije krvi. 

U glavnom je reč o merenju koje proverava da li je D dimer iznad granice jer je inače vrednost niska ili je nema.

Kako se radi analiza i šta znače visoke vrednosti?

Jasno je da je reč o važnim vrednostima koji se moraju često kontrolisati, naročito pri sumnji na postojanje tromboze i poremećaja zgrušavanja krvi.

Postupak je jednostavan i meri se iz male količine venske krvi, a radi se u većini laboratorija. Rezultati su dostupni u roku od 24h i jasno su kvalitativno izraženi. To znači da će se videti nivo D dimera i njegov odnos u odnosu na normalne referentne vrednosti.

Rezultat je jasan pokazatelj postojanja eventualnih problema i lekarima daje smernice za dalje lečenje ili nove analize. Rano otkrivanje će dati mogućnost da se spreče stanja kao što je venska tromboza, moždani udar, infarkt srca i svi oni problemi koji nastaju kao posledica ovih stanja. Zato je rano detektovanje ključ rešavanja nekih od najtežih zdravstvenih stanja, pre nego što dođe do nastanka velike štete koja se ne može popraviti.

D dimer – cena je pristupačna pa je lakše ponavljati analizu

Svakako da je dobro preventivno raditi analizu makar jednom godišnje, ali i ako problem postoji dobro je da je za D dimer cena niska, svega oko 2.000 dinara, što omogućava ponavljanje i kontrole prema potrebi.

Što su pacijenti stariji ili imaju pridružena oboljenja kakva je hipertenzija, dijabetes, oboljenja srca i krvnih sudova…to je analiza važnija, ali i u slučaju komplikovanih operacija, velikog krvarenja pa bi trebalo analize raditi pravovremeno, a cena D dimer analize je dostupna svima i radi se u većini laboratorija.

Šta ako su vrednosti povišene?

Bilo da ste nalaze uradili samostalno ili uz nalog lekara, ako je primetan poremećaj trebalo bi konsultovati svog lekara za dalje ispitivanje.

Uporedo sa kontrolama kod specijalista koje će uslediti, lekar će odmah uvesti i terapiju koja služi da razredi krv (antikoagulansi) koji će da spreče formiranje trombova i pomoći da razgradnja onih koji postoje bude brža.

Važno je i da lekar utvrdi razlog poremećaja D dimera i da leči uzrok jer je to najbolji način za sprečavanje nastanka problema.

U slučaju pojačanog oticanja nogu, bola u ekstremitetima, poremećaja srčanog ritma, boje i temperature kože i plitkog daha… potrebno je odmah konsultovati lekara, a analiza nivoa trombocita i D-dimer će lekarima biti jedan od važnih pokazatelja trenutnog zdravstvenog stanja.

Velika prednost je ta što su rezultati brzo gotovi, analiza nije skupa, a brzo je na raspolaganju pa se odmah može reagovati i započeti sa lečenjem. Iskoristite te prednosti i preventivno kontrolišite osnovne parametre krvne slike i nivo D – dimera za potpunu sliku svog zdravstvenog stanja.