Najčešći razlozi za završetak bračne zajednice

supruznici se razvode

Razvod, odnosno sam postupak kroz koji prolazite, je jedan od stresnijih događaja u životu. Još je veći stres ukoliko bračni partneri ne postignu sporazumni razvod braka. Ukoliko vam se razvod i dogodi, jako je bitno da se što pre prilagodite toj situaciji. Najvažnije je ako je to moguće, da sam postupak razvoda protekne mirno i bez teških reči, naročito ako partneri imaju zajedničku decu. Kada oba bračna partnera lepo sarađuju, u tom slučaju se i sam postupak brže završava.Mnogo je razloga zbog čega se brakovi završavaju. Jedan od razloga je trajna poremećenost odnosa između supružnika. Trajna poremećenost odnosa postoji duže vreme, ali nema nikakvog izgleda da će se rešiti i prevazići. Drugi razlog je nemogućnost ostvarivanja zajednice života, kada brak nije funkcionalan, a zajednica privređivanja i življenja nije uspostavljena, ili je prestala. Do razvoda najčešće dolazi zbog postojanja nasilja u porodici od strane jednog partnera, kao i usled preljube jednog ili oba partnera.

Tuzba za razvod braka zbog preljube bračnog partnera

Brak je zakonom uređena zajednica muškarca i žene, i sklapa se samo slobodnom pristankom budućih bračnih partnera. Međutim, kada odnosi zahlade i dođe do netrpeljivosti, sve više parova se odlučuje za prekid bračne zajednice. Nekada je glavni okidač za razvod preljuba partnera, čak iako se u braku naizgled sve činilo u redu. Kada se to dogodi, drugi partner se obično raspituje kod advokata, da li je moguće podneti tužbu za razvod braka zbog preljube. Takođe se postavljaju pitanja značaja preljube u brakorazvodnoj parnici, kao i pitanje podele imovine. U slučaju da bračni partneri imaju zajedničku maloletnu decu, onda je tu i pitanje starateljstva, kao i pitanje alimentacije. Tuzba za razvod braka zbog preljube jednog bračnog partnera nije zakonski potkovana, jer porodični zakon ne predviđa krivicu jednog od partnera kao uslov koji je neophodan, pa se tako prevara ili preljuba partnera ne smatraju za otežavajuće uslove prilikom razvoda braka. U braku ne postoji obaveza vernosti, bar po našem zakonu. Ovo znači da ukoliko prevarite partnera, svoju prevaru nosite vi na duši, ali zakonski ste nevini. Ukoliko je neko u braku počinio preljubu drugi partner može zatražiti razvod, ali ne i podneti tužbu za razvod braka zbog preljube.

Deca u procesu razvoda roditelja

U samom procesu razvoda braka, najveću štetu pretrpe deca. Zato je jako bitno da se roditelji sporazumeju i ne svađaju pred decom, jer deca tada mnogo pate. U praksi, očevi ređe dobijaju starateljstvo nad decom. Majke se uglavnom više staraju o deci, i to u pogledu obrazovanja, ishrane i lečenja. Naravno, ne može se reći da i očevi nisu uključeni, ali majke obično više vremena provode sa decom. Izuzeci postoje, pa nije isključeno da će otac dobiti starateljstvo. Kada roditelji sklope sporazum o razvodu braka, onda se potpisuje i sporazum o starateljstvu nad decom. Može se sporazumno dogovoriti samostalno roditeljstvo ili zajedničko roditeljstvo, koje bi vršila oba roditelja. Zajedničko starateljstvo je najbolje rešenje po dete. Kada jedan ili oba roditelja zanemaruju svoje dete, i ne vrše svoju roditeljsku dužnost, sud ih može lišiti potpuno ili delimično roditeljskog prava.

Dokumenta potrebna za razvod braka i alimentacija

Što se tiče dokumenata koja su potrebna da bi se brak razveo su izvod iz matične knjige venčanih i izvodi iz matične knjige rođenih za svu zajedničku decu. Takođe, potrebno je i da dostavite kopije ličnih karata, a ako je sporazumni razvod braka, onda i potpisani sporazum. Ako supružnici nisu potpisali sporazum o visini alimentacije, onda je potrebno dostaviti potvrdu o radnom statusu ako su partneri zaposleni, kao i potvrdu o visini primanja. Sudu se plaća i taksa za podnošenje tužbe za razvod braka, ali i za sporazumni razvod braka. Alimentacija podrazumeva izdržavanje nekog lica, odnosno podmirivanje troškova koji su neophodni za život. U te troškove spada hrana, odeća, lečenje i školovanje osobe kojoj se uplaćuje alimentacija. Ukoliko bračni partneri potpišu sporazumni razvod braka, u tom slučaju se obično i dogovori iznos koji je potreban kako bi se dete ili deca izdržavali. Međutim, ukoliko nema sporazuma među roditeljima, onda sud određuje iznos koji će uplaćivati roditelj koji ne živi sa tim detetom ili decom. Alimentacija se obično plaća do 18 godine života, ali ako dete ide na studije onda se može plaćati sve do detetove 26 godine života. Iznos koji je određen kao alimentacija se uvek može promeniti uz pomoć tužbe.