Sve što treba da znate o snimanju zuba

Snimanje je važna procedura u stomatologiji, upravo zato što omogućava stomatolozima da dobiju konkretne i detaljne slike samih usta i zuba, ali i svih okolnih struktura. 

Kao dijagnostička metoda, ono igra važnu ulogu pri otkrivanju različitih problema, ali i praćenju istih. Ti problemi najčešće obuhvataju karijes, parodontopatiju, različite vidove oštećenja i zapaljenja, kao i anomalije.

Snimanje zuba omogućava stomatolozima da precizno utvrde u kakvom su stanju, a onda da donesu odluku kako bi trebalo nastaviti sa lečenjem i koje korake je potrebno preduzeti pri tome. 

Prvenstveno je važno da smo informisani o tome šta sve rendgen kao dijagnostička metoda obuhvata i koliko je značajna za savremenu medicinu i pravovremeno otkrivanje potencijalnih oboljenja.

Važnost rendgena pri pravilnom dijagnostikovanju

Bilo da je u pitanju snimanje vilice, pluća ili noge, rendgen je zasigurno promenio način otkrivanja i tok lečenja bilo koje bolesti, zapaljenja ili infekcije. 

Uz pomoć njega se mogu videti problemi koji inače nisu vidljivi golim okom, potom je moguće videti stanje u kojem se nalazi određeni deo tela koji se posmatra, kako bi kasnije mogla da se uspostavi prava dijagnoza. 

Kao neinvazivna i bezbolna metoda, veoma brzo se može odraditi i time značajno unaprediti pacijentovo zdravlje. Ono se sprovodi uz minimalnu izloženost zračenju, a potreba za snimanjem uopšte se određuje uz lekarsku konsultaciju i po potrebi.

Kada je potrebno izvršiti rendgenski pregled?

Snimanje zuba rendgenom je potrebno u nekoliko različitih scenarija, a u svrhu obezbeđivanja optimalnog oralnog zdravlja.

Prvenstveno, u slučaju kada pacijent ima simptome kao što su bolovi, osetljivosti na toplo, hladno ili na bilo kakav dodir sa hranom u ustima, krvarenja desni, stomatolog će izvršiti pregled. Nakon utvrđivanja stanja, ukoliko uzrok problema nije vidljiv okom, biće potrebno da se iskoristi dijagnostička tehnologija.

Ukoliko je potreban bilo kakav stomatološki zahvat, snimanje zuba se radi uglavnom pre, ali i nakon tih intrvencija. Dakle, kada se vrše neke veće izmene, poput vađenja, operacije umnjaka ili ugradnje implanta, potrebno je izvršiti pregled rendgenom kako bi se procenilo opšte stanje vilice i eventualne promene.

Naravno, ključni su i u ortodonciji, jer je neophodno pratiti pomeranja tokom nošenja različitih vrsta proteze, kako bi se video napredak.

Različite vrste koje postoje

U zavisnosti od toga šta je potreba, postoje različite vrste načina snimanja zuba. Najčešće se koristi intraoralni rendgen. Tu se koriste filmski ili digitalni senzori, koji se postavljaju unutar usta, da bi se dobile slike pojedinačnih delova. Uz pomoć njega je moguće detektovati karijes i bilo kakva druga oštećenja i bolesti.

Potom postoji panoramski rendgen, uz pomoć kog je moguće da se dobije širok pregled celog niza i vilice na jednom snimku. Tu se lako mogu videti i gornji i donji red, ali i sve kosti u vilici. Ovaj rendgen se koristi uglavnom kada je potrebno isplanirati neke ortodontske radove.

Potom se koristi takozvani bitewing rendgen, kako bi se procenio prostor između zuba i karijesa, na mestima koje je teško videti golim okom i pristupiti. 

Manje popularnan način je putem kompjuterizovane tomografije, koja podrazumeva trodimenzionalne slike vilice. Poznatije je kao CT skeniranje, a koristi se kada je potrebno neko veće planiranje, u slučajevima ugradnje implanta ili kada mora da se proceni anatomija kosti.

Kako se pripremiti?

Priprema za snimanje zuba je prilično jednostavna i uglavnom nije potrebno da preduzimate neke posebne korake. Ali, potrebno je da se držite nekih preporuka, kako bi sve išlo kako treba.

Pre samog pregleda, važno je da stomatologu ukažete ukoliko imate bilo kakve vrste alergija na materijale koji se upotrebljavaju prilikom procesa, kao što je jod.

Potom je važno naglasiti da praktikujete dobru oralnu higijenu, odnosno da pre samog pregleda operete zube i očistite ih koncem. Ovo podrazumeva i da izbegavate hranu i pića koja imaju tendenciju da ostavljaju mrlje ili bilo kakve ostatke hrane. To su uobičajeno čaj, kafa ili sokovi koji imaju jaku boju.

Kako izgleda čitav proces?

Proces snimanja zuba je bezbolan, neinvazivan i jako brzo se završava. Prvenstveno će biti potrebno da sednete u stomatološku stolicu gde se vrše pregledi, a potom će najverovatnije biti postavljen filmski ili digitalni senzor unutar usta.

U zavisnosti od toga šta je potrebno snimiti, postaviće se i film, nekada i više njih. Tada će biti potrebno da usta stoje u određenom položaju, pa je od ključne važnosti za dobar pregled da se ne pomerate i ne govorite, što će biti i instrukcije stomatologa.

Potom će se uključiti aparat, gde će uz emitovanje jako male količine zračenja snimiti sve što je potrebno, što će trajati svega par sekundi. Po završetku, stomatolog će analizirati dobijene rezultate, pa će shodno tome i odrediti proces lečenja ili planiranja zahvata.