Glistenjak kao visokovredno organsko đubrivo

Ne treba ozbiljno da se bavimo uzgojem povrća i voća kako bi znali da nema dobre berbe bez dobrog djubriva. Kada govorimo o dobrim, a organskim đubrivima, jedno od najboljih je glistenjak. Brojne su prednosti primene glistenjaka u gajenju voća i povrća.


Vekovna tradicija upotrebe glistenjaka u gajenju biljaka

Od davnina je čoveku bilo poznato koliko je značajno prisustvo glista u zemljištu, Egipćani su čak zakonom zabranjivali odnošenje glista sa plodnog zemljišta, zato što su smatrali da plodnost zemljišta u oblasti reke Nil zavisi upravo od prisustva glisti. Početkom 20. veka se u Americi pojavljuju prvi uzgajivači glista, gaje ih u početku kao mamac za ribolov, a onda se vremenom delatnost širi na proizvodnju supstrata za bašte. U početku su se farmeri ovim bavili iz hobija, međutim, vrlo brzo je to preraslo u biznis i pedesetih godina 20. veka na Univerzitetu u Kaliforniji počinje selekcija glista koje najbrže pretvaraju organski otpad u kvalitetni humus. Danas proizvodnja glistenjaka predstavlja vrlo unosan posao, kod nas postoje proizvođači koji se ozbiljno bave ovom delatnošću poput firme Supstrati Maki.

Prednosti primene glistenjaka

Za glistenjak važi da je visokokvalitetno organsko djubrivo bez ikakvih hemijskih dodataka. Njegova najznačajnija prednost je što balansira ishranu biljaka i na taj način stimuliše njihov rast, ali i povećava otpornost na bolesti i sušu. On poboljšava boju i veličinu cvetova i plodova i ubrzava sazrevanje, pa je odličan za upotrebu u povrtarstvu. Unosi se u zemljište pre setve i sadnje i ravnomerno se rastura po površini zemljišta. Na ovaj način glistenjak utiče na formiranje, ali što je još važnije i na očuvanje strukture zemljišta. Dovodi do povoljnih odnosa u zemljištu, a tako i do njegove veće mikrobiološke aktivnosti, zato je on đubrivo sa visokim sadržajem organske materije, mikro i makroelemenata.

Ko se bavi proizvodnjom glistenjaka?

Za proizvodnju glistenjaka nije potrebna neka posebna oprema, međutim, prostor i posebni uslovi su ono što ograničava naše povrtare da sami proizvode glistenjak, pa će ga radije kupiti od proverenih proizvođača. U njihovoj ponudi se nalazi ovo visokokvalitetno organsko đubrivo u pakovanjima koja se lako distribuiraju do kupaca. U profesionalnoj proizvodnji su i uslovi profesionalni, u ovom slučaju to je optimalna vlaga koju glistenjak treba da ima kako bi njegov kvalitet bio vrhunski. Iz tog razloga on se lageruje i tako se vlaga svodi do optimalnih vrednosti. U zavisnosti od vremena u godini kada se izdvaja glistenjak, on se ili suši do fine mrvičaste strukture ili zamrzava. Ističemo da je veoma važno razvijati ekološku svest o svetu i okruženju u kome živimo i treba da mislimo o tome gde odlaze sve otrovne materije iz veštačkih đubriva. Naravno da nigde ne odlaze, one samo kruže u prirodi i dolaze do čoveka. U Firmi Supstrati Maki kažu da je tradicija u ovoj oblasti važna, da ona gradi kvalitet i poverenje. Oni u ovoj oblasti imaju iskustvo već 25 godina, prvi glistenjak zasnovali su još 1999. godine. Danas je putem onlline prodaje glistenjak dostupan do svake adrese, vrlo jednostavno i povoljno.