Kako dubinski očistiti vrata u vašem domu

drvena vrata

Dubinsko čišćenje vašeg doma je uz veliki fizički napor propraćeno i stalnim pitanjem šta se i kada radi. Bez obzira na koji način ga organizujete, jedno od najčešće zanemarenih oblasti u generalnim čišćenjima stanova su vrata.

Dubinsko čišćenje vaših sobnih i ulaznih vrata može nekome delovati kao nepotrebno i suvišno, ali ovi granični prostori su neki od najfrekventnijih u našim domovima. Zbog toga je od velike važnosti znati da ih pravilno i dubinski očistite.

Zašto je važno dubinsko čišćenje vrata

Dubinsko čišćenje vaših vrata može izgledati kao neozbiljan projekat. Vrata nisu tako očigledan magnet za prljavštinu kao površine u vašoj kuhinji ili kupatilu, na primer. Ipak, okviri vaših vrata, okovi na vratima i cela površina vrata akumuliraju prašinu i ostatke tokom vremena.

Dubinsko čišćenje vaših vrata može poboljšati izgled vašeg doma, i što je još važnije, može sprečiti viruse i infekcije. Ono takođe podrazumeva temeljitiji proces čišćenja sa fokusom na sanitarne uslove, čime ceo vaš dom čini sigurnijim i zdravijim mestom za boravak.

Kako dubinsko očistiti sobna i ulazna vrata

Izbor najbolje metode za čišćenje vaših vrata počinje od materijala vrata.

Dubinsko čišćenje drvenih vrata

Prvo otresite prašinu i ostatke sa površine suvom krpom od mikrovlakana. Ako ovo uradite, smanjićete verovatnoću nastanka pruga kada pređete na tečna sredstva za čišćenje, regeneratore ili druge proizvode za čišćenje.

Kada se prašina i ostaci uklone suvom krpom, mešavina blagog sapuna i vode poslužiće za glavno pranje i ribanje. Obratite posebnu pažnju na sve izrezbarene ili oblikovane delove vrata koji mogu stvoriti male police, kutke ili rupe u koje se smeštala prljavština. Takođe možete izabrati da ubacite mrvicu ulja u smešu za čišćenje kako biste olakšali proces poliranja.

Nakon što ste očistili vrata, pređite suvim peškirom preko površine da biste apsorbovali preostalu vlagu. Dok su drvena vrata napravljena da izdrže izlaganje vlazi, brisanjem peškira sa sveže očišćenih vrata proces poliranja čini bržim i lakšim.

Poslednji korak u dubinskom čišćenju drvenih vrata je prskanje tečnog laka za nameštaj od drveta na čistu krpu i nežno trljanje laka u istom smeru kao što je zrno prirodnog drveta vaših vrata da biste pokazali taj prekrasan prirodni sjaj.

Čišćenje farbanih vrata

Prilikom dubinskog čišćenja farbanih drvenih vrata, održavanje integriteta boje je najveći prioritet.

Kao i kod svakog dubinskog čišćenja, prvi korak je uklanjanje površinske prašine i ostataka suvom krpom ili krpom od mikrovlakana.

Zatim počnite sa galonskom kantom tople vode. Dodajte pola čaše blagog sapuna za suđe u kantu i dobro promešajte dok sapun ne počne da stvara mehuriće. Umočite čistu krpu u smešu i dobro je iscedite pre nego što se pozabavite dubokim ribanjem vrata.

Ključ za dubisko čišćenje obojenih vrata je da pokreti budu nežni. Osim ako ne vidite veće mrlje na vratima, temeljno brisanje bi trebalo da pomogne. Oštra sredstva za čišćenje i čekinje za ribanje rizikuju da otupe ili čak uklone deo boje, pa ih zato čistite na što prirodniji način.

Kako očistiti vrata od fiberglasa

Vrata od fiberglasa su izuzetno popularna zbog svoje energetske efikasnosti i relativne lakoće održavanja. Srećom, ova lakoća važi čak i kada vršite dubinsko čišćenje.

Nakon što obrišete prašinu i ostatke čistom krpom, dodajte jednu šolju belog sirćeta u galon tople vode i koristite krpu za pranje ili meki sunđer za ribanje. Četka sa mekim vlaknima će takođe dobro odraditi posao ako naiđete na mesto koje je posebno teško ukloniti.

Nakon što vratite od fiberglasa dobro isperite mešavinom sirćeta, zatim isperite običnom vodom ili upotrebite sprej sa vodom i nekoliko kapi vašeg omiljenog esencijalnog ulja da biste eliminisali bilo kakav miris sirćeta.

Dubinsko čišćenje čeličnih vrata

Dubinsko čišćenje čeličnih vrata je prilično jednostavan proces. Čelična vrata su neverovatno izdržljiva i zahtevaju vrlo malo održavanja. Jedina stvar na koju treba da se pazite kada dubinsko čistite čelična vrata je bilo koji krupniji otpad koji može predstavljati rizik od ogrebotina. Prvo brisanje prašine treba da bude brzo i nežno kako bi se eliminisao potencijalni rizik od ogrebotina. Višenamensko sredstvo za čišćenje u boci sa raspršivačem i pouzdana krpa za čišćenje će dobro funkcionisati. Nanesite više sredstava za tvrdokorne mrlje.

Postavljanje rasporeda dubokog čišćenja za vaša vrata

Evo sjajne stvari u vezi sa dubinskim čišćenjem – to ne mora da se radi tako često. Luksuz vremena je na vašoj strani, ali ovaj luksuz može biti i blagoslov i prokletstvo. Vaš život je ubrzan, a postoji sto stvari koje traže vašu neposrednu pažnju u svakom trenutku. 

Učestalost dubinskog čišćenja vrata zavisi od vas, ali kada procenite promet u vašem domu, dodajte periodični plan u svoje kalendare i držite ga se. Niste sigurni koja je najbolja frekvencija za vas? Pokušajte vrata da čistite češće i smanjite po potrebi. Za početak, možete planirati dubinsko čišćenje vrata jednom mesečno. Ako smatrate da je to prečesto, vratite se na jednom kvartalno ili čak samo dva puta godišnje. Raspored se može prilagoditi potrebama vaše porodice. Važan deo je zapisivanje. Zakažite podsetnik u kalendaru svog telefona, napišite ga na tabli u trpezariji ili ga dodajte u bilo koji deljeni porodični kalendar koji možda imate.

Podesite raspored dubinskog čišćenja vrata i držite ga se da biste uživali u vašim čistim, lepim vratima. A ako smatrate da je vašim vratima potrebno ne samo dubinsko čišćenje, već i kompletan lifting, zakažite konsultacije sa stručnjakom za Pella već danas kako biste odabrali vrata koja čine dubinsko čišćenje malo manje glomaznim.